Aasta betoonehitiseks valiti Puurmani kaarsild 

Pressiteade
12.03.2008

Eesti Betooniühing kuulutas tänasel 8. Betoonipäeval Swissotel Tallinna konverentsikeskuses välja konkursi „Aasta Betoonehitis 2007“ võitjad. 

Aasta Betoonehitis 2007 – Puurmani kaarsild (üle Pedja jõe, Tallinn-Tartu mnt. 148. kilomeetril):
Konkursi peaauhind – konstruktorid Siim Idnurm, Juhan Idnurm.
Tellija auhind – Maanteeamet
Ehitaja auhind – AS Merko Ehitus
Betooni tarnija auhind – AS Rudus.

Žürii kommentaarid: AS Merko Ehituse juhtimise all kulgenud ehituse keerulisemaks kohaks oli kaarte ning dekiplaadi lukuosa betoneerimine, mida teostati koormuste ühtlustamise eesmärgil samaaegselt mõlemalt kaldalt. Sellele eelnevalt püstitatud raketise ehitusel ja stabiilsuse tagamisel oli oluline koht jõe põhja toetuva abisilla konstruktsioonilahendusel, mis nõudis täiendavaid pinnaseuuringuid ja veevoolust ning koormuste jaotumisest tulenevate mõjude hindamist. Pärast silla kaarte betoneerimist rajati sellele toetuvad vahesambad. Enne dekiplaadi betoneerimistöid eemaldati kogu alusraketis, teostati kaldasammaste ümbruse tagasitäited. Plaadi betoneerimine toimus kaartele langeva koormuse ühtlustamise eesmärgil samaaegselt kahelt vastaskaldalt.

Žürii esimees Aadu Kana: Harmooniliselt keskkonda sulatatud kaarsilla muudavad veel ilusamaks tasemel betoonipinnad“.

Heiki Meos, žürii liige: „Mis on ilus, see on õige.“

Emil Urbel, žürii liige: „Mis on õige, see on ilus!“

Toomas Laur, žürii liige: „Silmaga haaratav konfiguratsioon ning hea betoonivalu.“

Arhitekti eriauhind – Siiri Vallner, Indrek Peil ja Sten-Mark Mändmaa – Tartu Lotte lasteaed, Ida tn. 8. 

Et ümbruses puuduvad kaunid vaated, on hoone pigem sissepoole pööratud iseloomuga. Lasteaia keskmeks on saal ja seda ümbritsev mängukoridor. Ringkoridor on kujundatud jätkuva maastikuna, kus lastele pakuvad avastamisrõõmu mäed, orud, sood, ja ojad. Saali ja mängukoridori osa katab eksponeeritud monoliitbetoonist kandetalastik (kassettlagi), saali betoonist seinad ja lehtrikujulised valguskaevud on lauamustriga betoonist.

Pealtvaates meenutab hoone kuju lilleõit. Südamikust hargnevad kroonlehtedena väljapoole kuus tiiba. Hoone välisseina muster on saavutatud paljude erikujuliste akende kasutamisega, mis demonstreerib osavalt monteeritava raudbetooni arhitektuurseid võimalusi.

Žürii esimees Aadu Kana: Betoonpindadega on suudetud luua lasteaiale sobilik soe ja kodune õhkkond. Omapärased väliskujunduses kasutatud kolmnurksete akendega raudbetoonelemendid muudavad kogu hoone huvitavamaks.

Tellija eriauhind – Nordmet Invest OÜ kortermaja Selise tn. 26, Kakumäel Tallinnas. 

Kortermaja luues oli arhitekti (Meelis Pressi Arhitektuuribüroo AS) põhiülesanne luua hoone, mis sõbruneks juba tänaseks väljakujunenud ala (eramud ja ridaelamud) ehitustüübiga oma mastaabilt ja meeleolult. Eeldus oli, et maja fassaad liigenduks väikesteks kehanditeks ja vormikäsitlus oleks võimalikult kerge. Laudismustriga betooni ja puitpindade kasutus said abimeheks mereäärsetele hoonetele omase rustikaalsuse saavutamisel.

Žürii esimees Aadu Kana: Väga hea kvaliteediga betoonpinnad ning ümbruskonnaga hästi sobituv välimus.

Ehitaja eriauhind – AS Merko Ehitus Nõmme eramu.

Objekti õnnestunud lahendus juba väljakujunenud keskkonnas. Tunnustame arhitekti Martin Aunini oskust luua julge vormiga erandlik uuselamu, mis samas täidab igati oma funktsiooni seal elava pere koduna. Esile tõstmist vääriv on objekt ühtselt ja professionaalselt teostatud detailide, erinevate väärtmaterjalide kasutusviiside ja uudsete tehniliste lahenduste poolest. Hoone fassaadil ja osaliselt interjööris domineerib peensaetud laudiseraketisega valge monoliitbetoonpind. Valget betoonpinda on erineval kujul eramu ümber. Terrassidele on paigaldatud valged terrazzoelementplaadid. Kõvakattega teed eesaias on valgetest munakividest “säästubetoon-sillutisega”. Piirdeaia monoliitbetoonsokkel ja laotud betoonkividest kõnnitee tänaval arvestavad Nõmme mändidega ja muutuvad maja lahutamatuks osaks.

Žürii esimees Aadu Kana: Betooni osakaal hoones on ilusti proportsioonis ning hea kvaliteediga betoonpinnad on sobitatud ülejäänud sisustusega nii et tekiks terviklik lahendus.

Kolmandat aastat selgitas „Eesti Päevaleht“ online-küsitluse käigus nominentide seast välja lehelugejate lemmiku. Eesti Päevalehe lugejate lemmiku auhind läks Eesti Virtuaalsele saatkonnale Second Life’i keskkonnas.

Samuti kolmandat aastat andis ajakirja „Ehitaja“ toimetus välja oma eriauhinnaarhitektituuribüroole Nord Projekt AS – Tornimäe kaksiktornide (Tornimäe 3, Tallinn) eest. 

Delfi portaalis toimunud lugejahääletuse võitis Puurmani kaarsild. Delfi Pildis avatud albumit „Aasta betoonehitis 2007“ nominentidest vaadati ligi 30 000 korda.

Ajalehe „Äripäev“ lugejate online-hääletuse võitis Tallinna sünagoog. Online-hääletusel osales kokku 2842 inimest.   

 

Tänavu kaheksandat korda korraldatud konkurss „Aasta betoonehitis“ on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja vormitavat betooni.

Tänavusele konkursile laekus 25 tööd. Konkursile sai esitada 2007. a. jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi. 

„Aasta Betoonehitis 2007“ konkursi žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest – Eesti Betooniühingust (Toomas Laur), Eesti Arhitektide Liidust (Emil Urbel), Eesti Ehitusettevõtjate Liidust (Mati Laurson), Eesti Ehitusinseneride Liidust (Heiki Meos), Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust (Enno Rebane), Eesti Projektbüroode Liidust (Mauno Inkinen), AS-ist Kunda Nordic Tsement (Aadu Kana, žürii esimees), samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja“, Teet Reier ajalehest „Äripäev“ ning Maritta Koivisto ajakirjast „Betoni“ (Soome).

Eesti Betooniühing (asut. 2004. a.) on betooni kui kodumaise ehitusmaterjali kasutamist edendav ühing, kuhu kuulub 53 ettevõtet, organisatsiooni ja eraisikut.

Lisainformatsioon:

Aadu Kana, konkursi „Aasta Betoonehitis 2007“ žürii esimees, Eesti Betooniühingu juhatuse liige, AS Kunda Nordic Tsement vanemnõunik
Tel.: 620 9657; 50 49 477; e-post: aadu.kana@knc.ee

Tõnis Haube, konkursi „Aasta Betoonehitis 2007“ žürii sekretär, Eesti Betooniühingu tegevdirektor
Tel.: 648 1918; 51 05 285; e-post: betoon@betoon.org 

www.betoon.org 

This site is registered on wpml.org as a development site.