Aasta Betoonehitis 2008 on Tallinna lennujaama reisiterminali laiendus
Eesti Betooniühing kuulutas tänasel 9. betoonipäeval IT Kolledžis välja konkursi “Aasta Betoonehitis 2008” võitjad.
Aasta Betoonehitis 2008 on Tallinna lennujaama reisiterminali laiendus
Konkursi peaauhind – arhitekt Jean-Marie Bonnard, Sofreavia SA, Prantsusmaa.
Tellija auhind – AS Tallinna Lennujaam
Projekteerija auhind – AS EA Reng
Konstruktori auhind – Inseneribüroo Pike OÜ
Ehitaja auhind – AS Skanska EMV
Betooni tarnija auhind – AS Rudus ja AS HC Betoon
- Žürii kommentaarid: Sarnaselt 1980. aastal valminud lennujaamahoonega eelistas ka uue terminali arhitekt järgida katusesarikate paigutusel Eestile omast rehielamu stiili. Arhitekt otsustas kasutada monoliitbetooni, mis ühtis tellija nägemuse ja eelkõige lennujaama spetsiifiliste ehitusnormidega. Lennujaam oli vaieldamatult parima kvaliteediga betoonitöö. Siselahendus on rajatud eheda betoonpinna eksponeerimisele. Täiendavalt on avatud betoonpinnad ka trepitornides ja välistes kandekonstruktsioonides. Betooni kasutamine lennujaama reisiterminali laienduse kandekonstruktsioonides annab kogu hoone osas mõnusa turvatunde. Sedagi võimaldab betoonivalu hea kvaliteet.
- Aadu Kana, žürii esimees: „Ehitaja on näidanud suurt professionaalsust vormipindade valikul ja ettevalmistamisel, optimaalse kvaliteediga betoonisegu kasutamisel ja tihendamisel.“
- Eva Kiisler, žürii liige: „Sealsed pinnad näitavad betooni parimal võimalikul moel – elegantse, võimalusterohke, plastilise ja ülejäänud materjalidega hästi sobituvana.“
- Toomas Laur, žürii liige: „Lisapunkte saab objekt selle eest, et on avatud rahvahulkadele, paljuski Eesti külalistele, kes võivad veenduda meie betoonitööstuse heas tasemes ja betooni oskuslikus kasutamises.“
- Arhitekti mõttelendu oli piiramas vaid krundi kuju, maja funktsioon ja detailplaneeringu piirangud kõrgusele. Maja otstarbest lähtudes kujundati hiiglaslik arvuti: disketti sümboliseeriv aatrium ja eksponeeritud lift seda lugemas, suur auditoorium kujutamas vana kandilist kuvarit ning päikest varjavad ribid välisseinte akende kohal kui arvuti õhutusrestid. Materjalikasutuses oli algusest peale sihiks naturaalsus: klaas, vask, betoon. Betoon on monoliitne – ühtki monteeritud tükki maja küljes pole. Hoone üheks silmatorkavamaks detailiks on aatriumiseintel looklev trepp. Kahjuks on arhitekti idee ja konstruktori töö rikkunud ehitustööde kvaliteet.
- Angel Andla, žürii liige: „Žürii kindel lemmik betooni eksponeerimise osas. Üldvõitu takistas töö kehv kvaliteet. Ehitaja polnud suutnud arhitekti head ideed realiseerida.“
Tellija eriauhind Jaan Valbet – eramu Tabasalus
- Betooni häid eksponeerimisvõimalusi on kasutatud kõikjal hoones. I korrusel on rauasulfaadiga töödeldud pindasid, teisel korrusel on paneeli pinda töödeldud happega. Paneelide välispinnas on kasutatud valget tsementi. Majas pole kaht täpselt ühesugust betoonpaneeli. Hoone kavandamine nõudis hoolsat läbimõtlemist – paneelidesse valati kohe sisse juhtmekanalid, augud pistikupesadele, lambilülititele jne.
- Et tellija on ka ise maju projekteerinud ja tehnilistest teadmistest tal puudust polnud, võib öelda, et arhitekti peamine ülesanne oli konsulteerida funktsionaalse ruumilahenduse, atraktiivse väljanägemise, ilusa fassaadi jms juures.
- Heiki Meos, žürii liige: „Tabasalu eramu on hea näide raudbetoonelementide kasutusvõimalustest eramuehituses – eri töötlusega betoonpindu on nii majas sees kui väljas.“
„EestiPäevaleht“selgitas online-küsitluse käigus nominentide seast välja lehelugejatelemmiku. Eesti Päevalehe lugejate lemmiku auhind läks IT-Kolledžile.