Aasta Betoonehitis 2005

Aasta Betoonehitis 2005 on TTP kontorihoone Pirital

Eesti Betooniühing kuulutas 6. Betoonipäeval Kumus välja konkursi „Aasta Betoonehitis 2005“ võitjad.

Aasta Betoonehitis 2005 – TTP kontorihoone Pirital (Mähe tee 1)

Konkursi peapreemia – arhitekt Meelis Press
Tellija auhind – AS TTP
Ehitaja auhind – OÜ Roxor Ehitus
Betoonitarnija auhind AS HC Betoon

 • Arhitektil olid suhteliselt vabad käed. Vähe sellest, et hoone on suurepäraselt ümbritsevasse loodusesse seotud, ei ole ka maja sisekujunduses lihtsaid ja odavaid lahendusi otsitud, vaid eesmärgiks on olnud kvaliteet ja ainult kvaliteet.
 • Konkursi žürii tõstis esile julget materjalikasutust hoone fassaadil. On mängitud kahe betooniga: osa konstruktsioone on valmistatud isetihenduvast märgumisefektiga betoonist, osa valgest polümeersest betoonist. Päikesepaistelisel päeval võib heledatel pindadel eristada vaevumärgatavaid toonierinevusi, vihmaga „ärkab fassaad ellu“.
 • Puhtaid betoonpindu on rohkesti nii sees kui väljas.

Eriauhind arhitektuuri eest – arhitektuuribüroole QP Arhitektid (arhitektid Tõnu Laigu ja Tõnu Laanemäe) AS Coal Terminal peahoone eest Muuga sadamas.

 • Vormilt söehunnikut jäljendava hoone seinad on tehtud uudsena mõjuvaist punase pigmendiga valmistatud laudisetekstuuriga betoonelementidest.
 • Põnev ja samas asjalik lahendus, arvestades karme tööstustingimusi. Tänu höövellaudisele on puidu tihe süü väga hästi välja tulnud – karune struktuur jätab loomuliku, isegi silmapetva mulje. Hea idee ja igati õnnestunud teostus.

Eriauhind arhitektuuri eest – arhitektuuribüroole 3+1 Arhitektid eramu eest Magasini kvartalis Tallinnas.

 • Eramu siseviimistluses on rohkesti viimistlemata betoonpindu, kombineerituna teiste materjalidega.
 • Žürii liikmete arvates on tegemist suhteliselt väikese ehituskrundi keskkonnatundliku ja oskusliku planeeringuga. Eramu siseviimistluses on õnnestunult kombineeritud puhtaid elementpindu pleksiklaasi ja tsingitud metalliga.

Tellija eriauhind – Indrek Unt’ile eramu eest Kalda tänaval Tallinnas.

 • Selles hoones on kasutatud nii palju kui võimalik monoliitbetooni. Lisaks tarinditele on toonitud betoonpinda kasutatud ka sise- ja välimööbli disainis (köögilaud, tööpinnad, vannituba, aiamööbel).
 • Tellijal oli selge nägemus oma kodust, mis andis koostöös arhitektidega väga hea tulemuse. Väga betoonilik – igal pool avatud ja atraktiivselt eksponeeritud betoonpinnad, leidis žürii.

Eriauhind ehitajale – AS Merko Ehitusele Kumu hoone eest.

 • Sajandi ehitiseks tituleeritud grandioosne muuseumihoone kiitleb ka mahukate betoonivalutöödega.
 • Betoonikuupmeetreilt on Kumu nominentide seas võimsaim. Kahtlemata kulus maa-aluste tunnelite jm rajatiste ehitamiseks betooni väga suurel hulgal, ent keegi ei oodanudki, et niisuguse mahuga hoone oleks tehtud mõnest muust materjalist, näiteks puidust. Samas siseviimistluses ei ole betooni rõhutatud.

Esmakordselt selgitas „Eesti Päevaleht“ online-küsitluse käigus nominentide seast välja lehelugejate lemmiku. Eesti Päevalehe lugejate lemmiku auhind läks TTP kontorihoonele Pirital.

Samuti ilmus Päevalehe vahel lisa „Aasta Betoonehitis”. Päevaleht toimetas 1500 eksemplari lisasid on Betooniühingusse, Kiriku 6, jagamiseks väljas. Kui kellelgi on soovi, võtke meiega ühendust või astuge läbi.

Samuti esmakordselt andis ajakirja „Ehitaja“ toimetus välja oma eripreemia – Tetrise kontorihoone eest Mustamäe teel Tallinnas arhitekt Martin Aunin-ile.

This site is registered on wpml.org as a development site.