Aasta Betoonehitis 2009

Aasta Betoonehitis 2009 on Tallinki büroohoone

Eesti Betooniühing kuulutas tänasel 10. betoonipäeval Tallinna Lauluväljaku Klaassaalis välja konkursi „Aasta Betoonehitis 2009“ võitjad.


Aasta Betoonehitis 200
9 – Tallinki büroohoone (Sadama 5/7, Tallinn):

Konkursi peaauhind – arhitekt Meelis Press, Meelis Pressi Arhitektuuribüroo AS.
Tellija auhind – OÜ Fastinvest
Konstruktori auhind – Finnmap Consulting
Ehitaja auhind – AS Merko Ehitus
Betoonelementide auhind – AS Tartu Maja Betoontooted
Betooni tarnija auhind – AS Rudus.

  • Žürii kommentaar: Arhitekti, tellija, ehitaja ja materjalitootjate suurepärase koostöö tulemuseks on nii arhitektuuriliselt kui insenerimõtte poolest väljapaistev hoone. Hoone trumbiks on dekoratiivsed betoonristid, mille kvaliteetne pind ei jäta mingit kahtlust, et nende valmistamise ja paigaldamisega on tublisti vaeva nähtud. Sisekujunduses demonstreerib puhast betoonpinda ilus ja efektne trepikäik. Vaatamata rohketele klaaspindadele jätab hoone eksimatult betoonmaja mulje.
  • Aadu Kana, žürii esimees: „Selle konkursi väljapaistvaim maja – nii arhitektuuriliselt ja  tehnoloogiliselt kui betoontoodete ja betoonitööde kvaliteedilt. Ja loomulikult äratab tähelepanu hoone tähelepanuväärseim osa ja absoluutne arhitektuurne dominant – uhke valgest betoonist X-kujuline fassaadiribistik koos peaukse portaaliga. Meelis Pressil on alati olnud väga hea koostöö tellijatega, mis on võimaldanud tal rakendada oma arhitektimõtet täies mahus. Seda näitas ka tema eelmine võidutöö meie konkursil – TTP maja – Aasta betoonehitis 2005“.
  • Enno Rebane, žürii liige: „Tallinki büroohoone tõendab taas kord, et heast koostööst sünnivad head tulemused. Arhitekti, ehitaja ja teiste kiitmise kõrval tuleb ära märkida tootjat koos transpordiga – hoone fassaadi peenikeste betoonelementide kohaletoomine Tartust võis paras pähkel olla. Tellija võib kindlasti rahule jääda – maja on väärikas, huvitav ja pilkupüüdev.“


Eriauhind arhitektuuri eest – Andres Kadarik
: Otto Bock Estonia AS tootmis-, lao- ja büroohoone (Punane 72/Kuuli 8, Tallinnas).

  • Žürii kommentaar: Arhitekti eesmärgiks on olnud väärtustada lihtsat tootmishoonet tugevalt liigendatud välisviimistluse ja huvitavate reljeefsete ning siledate betoonelementide abil. See on sümpaatne arhitektuuriline taotlus ja kõik, mida taotleti, on selle maja puhul ka kenasti ellu viidud. Tulemuseks on nägus ja liialdusteta elementidest maja. Hoone kõige põnevam osa on kummimatriitside abil teostatud elementpind, mis meenutab triipkoodi.

Eriauhind arhitektuuri eest – Alver Arhitektid OÜ: Vabaduse väljaku maa-alune parkla (Tallinnas)

  • Žürii kommentaar: Kõige enam väärib esile tõstmist arhitekti töö, kes pidi toime tulema kogu rajatise pinnast veerandit hõlmavate ajalooliste müürijuppide rajatisse integreerimise ja sobival viisil eksponeerimisega. Igati aus ja väga betoonilik ehitis, kus kõik betoonitööd olid teostatud väga hea kvaliteediga.
  • Toomas Laur, žürii liige:„Demonstreerib betooni mitmekülgselt, eriti konstruktiivse materjalina. Samas on nähtavad objektile sobiva faktuuriga puhasvalu pinnad.“

Eriauhind – Pimedate Ööde filmifestivali betoonhunt (Nokia Kontserdimaja ees, Estonia pst. 9, Tallinn)– skulptor Aivar Simson ja betoonitööde teostaja AS E-Betoonelement.

  • Žürii kommentaar: Hea demonstratsioon betooni kasutamise võimalustest väljaspool ehitiste ringi. Skulptuur avardab betooni kunstilisi võimalusi ja kaunistab meie linnaruumi efektselt. Maitsekas välimus ja laitmatu teostus.
  • Enno Rebane, žürii liige: „Veidi ootamatu betoonikasutus on maitseka ja konkreetse materjalivaliku ning autori ja materjalitootja koostöös vormitud meeldivaks ja harmooniliseks tulemuseks.“

Ajakiri Ehitaja“ selgitas online-küsitluse käigus nominentide seast välja lehelugejate lemmiku. „Ehitaja“ lugejate lemmiku auhind läks Virtsu sadama kaile.

Tänavu kümnendat korda korraldatud konkurss „Aasta Betoonehitis“ on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkuselebetooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanudkodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja vormitavat betooni.  Tänavusele konkursile laekus 17 tööd. Konkursile sai esitada 2009. a. jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neiskasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

„Aasta Betoonehitis 2009“ konkursi žüriisse kuulusidesindajad Eesti ehitusala liitudest – Eesti Betooniühingust(Toomas Laur), Eesti Arhitektide Liidust (Ike Volkov), EestiEhitusettevõtjate Liidust (Indrek Peterson), Eesti Ehitusinseneride Liidust (Heiki Meos), Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust (Enno Rebane), EestiProjektbüroode Liidust (Andres Saar), AS-ist Kunda Nordic Tsement (Aadu Kana, žürii esimees), samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja“, Liivi Tamm ajalehest „Äripäev“ ning Maritta Koivistoajakirjast „Betoni“ (Soome).

This site is registered on wpml.org as a development site.