Aasta Betoonehitis 2007

Aasta Betoonehitis 2007 on Puurmani kaarsild

Konstruktor: Siim Idnurm, Juhan Idnurm
Tellija: Maanteeamet
Ehitaja: AS Merko Ehitus
Betooni tarnija: AS Rudus Eesti

Puurmani kaarsild rajati üle Pedja jõe Tallinn-Tartu mnt. 148. kilomeetrile. Projekti autorid Siim ja Juhan Idnurm projekteerisid kaare ava pikkuseks 48 meetrit ja silla kogu pikkuseks koos kaldasammaste konstruktsiooniga 90 meetrit. Sõidutee laiusgabariit sillal on 12m. Silla keskel on sõidutee kõrgus jõe veepinnast ca10m. Konstruktsiooni kogumahuks oli ca 2000m3 monoliitset raudbetooni. AS Merko Ehituse juhtimise all kulgenud ehituse keerulisemaks kohaks oli kaarte ning dekiplaadi lukuosa betoneerimine, mida teostati koormuste ühtlustamise eesmärgil samaaegselt mõlemalt kaldalt. Sellele eelnevalt püstitatud raketise ehitusel ja stabiilsuse tagamisel oli oluline koht jõe põhja toetuva abisilla konstruktsioonilahendusel, mis nõudis täiendavaid pinnaseuuringuid ja veevoolust ning koormuste jaotumisest tulenevate mõjude hindamist. Pärast silla kaarte betoneerimist rajati sellele toetuvad vahesambad. Enne dekiplaadi betoneerimistöid eemaldati kogu alusraketis, teostati kaldasammaste ümbruse tagasitäited. Plaadi betoneerimine toimus kaartele langeva koormuse ühtlustamise eesmärgil samaaegselt kahelt vastaskaldalt. Kaartele toetuv dekiplaat on 3% põikkaldega, ning pikikaldega Tartu poole, plaanilahendus järgib sõidutee raadiust. Raketise, mille tugevusarvutused tehti Saksamaal, tarnis kohale Peri.

Eripreemia Arhitektidele Tartu lasteaed Ida tn. 8

Arhitekt:         Siiri Vallner, OÜ Kavakava, Indrek Peil, OÜ Head Arhitektid

Hoone välisseina muster on saavutatud paljude erikujuliste akende kasutamisega, mis demonstreerib osavalt monteeritava raudbetooni arhitektuurseid võimalusi.
Pealtvaates meenutab hoone kuju lilleõit. Südamikust hargnevad kroonlehtedena väljapoole kuus tiiba. Et ümbruses puuduvad kaunid vaated, on hoone pigem sissepoole pööratud iseloomuga. Lasteaia keskmeks on saal ja seda ümbritsev mängukoridor. Ringkoridor on kujundatud jätkuva maastikuna, kus lastele pakuvad avastamisrõõmu mäed, orud, sood, ja ojad. Saali ja mängukoridori osa katab eksponeeritud monoliitbetoonist kandetalastik (kassettlagi), saali betoonist seinad ja lehtrikujulised valguskaevud on lauamustriga betoonist.

Eripreemia Tellijale Selise tn. 26 Kortermaja

Tellija: Nordmet Invest OÜ

Kakumäe mereäärne ala on kujunenud rohkem eramute ja ridaelamute alaks kui korterasumiteks. Kortermaja luues oli arhitekti põhiülesanne luua hoone, mis sõbruneks juba tänaseks väljakujunenud ala ehitustüübiga oma mastaabilt ja meeleolult. Eeldus oli, et maja fassaad liigenduks väikesteks kehanditeks ja vormikäsitlus oleks võimalikult kerge. Laudismustriga betooni ja puitpindade kasutus said abimeheks mereäärsetele hoonetele omase rustikaalsuse saavutamisel.Eripreemia Ehitajale Nõmme eramu

Ehitaja: AS Merko Ehitus

Esmase põhjusena rõhutan objekti õnnestunud lahendust juba väljakujunenud keskkonnas. Tunnustan arhitekti oskust luua julge vormiga erandlik uuselamu, mis samas täidab igati oma funktsiooni seal elava pere koduna. Esile tõstmist vääriv on objekt ühtselt ja professionaalselt teostatud detailide, erinevate väärtmaterjalide kasutusviiside ja uudsete tehniliste lahenduste poolest. Hoone fassaadil ja osaliselt interjööris domineerib peensaetud laudiseraketisega valge monoliitbetoonpind. Valget betoonpinda on erineval kujul eramu ümber. Terrassidele on paigaldatud valged terrazzoelementplaadid. Kõvakattega teed eesaias on valgetest munakividest “säästubetoon-sillutisega”. Piirdeaia monoliitbetoonsokkel ja laotud betoonkividest kõnnitee tänaval arvestavad Nõmme mändidega ja muutuvad maja lahutamatuks osaks.

This site is registered on wpml.org as a development site.