Aasta Betoonehitis 2013

Aasta Betoonehitis 2013 on Ülemiste liiklussõlm

12. märtsil 2014 kuulutas Eesti Betooniühing  Tallinna Ülikoolis toimunud betoonipäeval välja konkursi „Aasta Betoonehitis 2013” võitjad.

Aasta Betoonehitis 2013 – Ülemiste liiklussõlm.

Konkursi peaauhind – AS K-Projekt (peaprojekteerija).
– tellija auhind – Tallinna kommunaalamet;
– konstruktori auhind – OÜ Estkonsult, OÜ Järelpinge Inseneribüroo;
– ehitaja auhind – AS Merko Ehitus Eesti, AS Ehitusfirma Rand ja Tuulberg;
– betooni auhind – AS Betoonimeister, AS Rudus;
– raketise auhind – AS Peri, OÜ Doka Eesti.

  • Ülemiste liiklussõlm on Eesti oludes mastaapne ja keeruline infraehitus, Eesti võimsaim ristmikulahendus, mis loob eeldused Ülemiste kujunemiseks tulevikus Tallinna ja Eesti olulisimaks transpordisõlmeks (Rail Baltic, tramm lennujaama jne).
  • Ehituslikult oli Ülemiste liiklussõlme keerukaim osa 680-meetrine sõiduteetunnel, millest 320 meetrit on maa-alust suletud osa. Tunneli ehitus nõudis pidevat töötamist kõrge pinnavee taseme tsoonis ning kõige sügavamas kohas mindi ligi 16 meetrit allapoole Ülemiste järve pinda.
  • Ülemiste liiklussõlme oluline osa on ka 150-meetrine viadukt. Sild on rajatud muutuva kõrgusega karpristlõikega raudbetoontaladele, mis on pingestatud järeltõmmatud pingearmatuuriga.
  • Žürii esimees Aadu Kana: „Mis meile väga meeldib – betoonitööd on väga head! Väga ilusad kvaliteetsed betoonpinnad. Ja seda väga keerulistes ehitustingimustes. Ülemiste liiklussõlme puhul näeme kujukalt kui asendamatu betoon kaasaegses ehitusmaailmas on.”

Eriauhind projektijuhile ja ehitajale – Vladimir Issakov, ISA Group OÜ – asjatundliku ja läbimõeldud betoonehitise tööde juhtimise eest Jumalaema „Kiirestikuulja” ikooni õigeusu kirikus Lasnamäel.

  • Žürii kommentaar: Tänu kiriku ehitusjuhi Vladimir Issakovi ettenägelikkusele, põhjendamis- ja veenmisoskusele võtsid tellijad vastu ainuvõimaliku otsuse – hoone tuleb ehitada betoonist. Nagu hiljem selgus, oli see vägagi mõistlik otsus – neli korda tuli rahapuudusel ehitus seisma panna, konserveerida. Kokku kestis kiriku ehitamine 8 aastat.
  • Žürii esimees Aadu Kana: „Võib vaid ette kujutada, mis oleks selle ajaga ehitisest saanud, kui poleks olnud omaaegset õiget otsust – betoon!”
Lasnamae oigeusu kirik

Eriauhind ehitajale – AS TEEDE REV-2 – Jõhvi viadukt – arhitektuurselt ja insenerlikult hea lahenduse sümpaatseks rajatiseks vormimise eest.

  • Žürii kommentaar: Arhitektuurselt huvitav lahendus, arhitektuuri ja inseneritöö hea ühistulemus. See on lihtne, askeetlik, väga hea väljanägemisega sümpaatne asi, mis Jõhvi linna kindlalt kaunistab. Hea betoonpindade kvaliteet, viimistlus. Kvaliteet isegi parem kui oleme sageli hoonete puhul harjunud nägema.
Johvi viadukt 1

Tänavusele konkursile laekus 9 tööd. Konkursile sai esitada 2013. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

„Aasta Betoonehitis 2013” konkursi žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Betooniühingust – Johannes Pello, Eesti Arhitektide Liidust – Raivo Kotov, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Heiki Meos, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Enno Rebane, Eesti Projektbüroode Liidust – Andres Saar, Aadu Kana, žürii esimees, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja”, Rain Uusen ajalehest „Postimees” ning Soome arhitekt Maritta Koivisto ajakirjast „Betoni”.

This site is registered on wpml.org as a development site.