Aasta Betoonehitis 2015

Aasta Betoonehitis  2015 on Ihaste sild

15. märtsil 2016 kuulutas Eesti Betooniühing Tallinna Kultuurikatlas välja konkursi „Aasta Betoonehitis 2015” võitjad.

Aasta Betoonehitis 2015 – Ihaste sild Tartus.

Konkursi peaauhind – Ehituse ja Tarkvara Inseneribüroo OÜ (Juhan Idnurm ja Siim Idnurm).

– Tellija auhind – Tartu Linnavalitsus;
– Ehitustööde auhind – AS TREF;
– Betoonitööde auhind – AS K-Most;
– Betooni auhind – AS Rudus;
– Raketiste auhind – Doka Eesti OÜ.

  • Uue tehnoloogia, kvaliteetsete insenerilahenduste, looduskaitselisi kaalutlusi arvestava ning meeldiva välislahendusega silla rajamise eest.
  • Žürii kommentaar: „Eriliseks teeb silla see, et ta asub nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt kõvera peal, pakkudes sellega korraliku väljakutse nii projekteerijale kui ka ehitajale. Betoonarhitektuuri kõverused ja kumerused kogu silla ulatuses koos vaateplatvormide ja trepiga demonstreerivad ehedalt betooni kui struktuurmaterjali eeliseid.”
  • Žürii esimees Aadu Kana: „Varasemalt ei ole Baltikumis sellises mahus konsoolse valuna rajatisi ehitatud. Selle tehnoloogia kasutus võimaldas efektiivset ja ökonoomset teostust silla peaava ehitusel üle Emajõe, rääkimata ehituskoormuse mõju  vähendamisest keskkonnale ja mõlemal pool silda asuvatele Natura looduskaitsealadele.”
Ihaste sild Ihaste sild_2 Ihaste sild_3

Eriauhind betooniinnovatsiooni eest – KODA, Kodasema OÜ.

  • Suurepärane näide ühiskondlikust algatusest, mis õigete inimeste (spetsialistide) kokku sattudes võib mägesid liigutada.
  • Žürii kommentaar: „Koda avaldas muljet, kui väike, aga tubli katse lihtsustada eramuehitust ning leida uusi, kaasaegseid ja laialdaselt kätte saadavaid lahendusi eluasemeprobleemidele. Koda näitab, et betoonehitis ei pea tingimata olema suuremahuline ja staatiline, betooni saab koos teiste materjalidega edukalt kasutada ka selliste väikeehitiste puhul.”
 KODA  KODA_3 KODA_2

Eriauhind tellijale: Anders Anderson – Eramu Tabasalus, Harku vallas, Harjumaal.

  • Pühendumuse, eesmärgipärasuse ja otsustusjulguse eest betooniga tegelemisel.
  • Žürii esimees Aadu Kana: „See on maja, mis erinevatest külgedest vaadates absoluutselt erineva mulje jätab. Kui tänava poolt on see kui kindlus, kastell, keskaegne kaitserajatis, siis õue poolt avarate klaaspindadega kodu. Erakordselt hästi õnnestunud kompleksne betoonivalu. Betoon on õnnestunult  eksponeeritud nii eksterjööris kui interjööris.”
eramu Tabasalus  eramu Tabasalus_2 eramu Tabasalus_3

Tänavusele konkursile laekus 14 tööd. Konkursile sai esitada 2015. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

„Aasta Betoonehitis 2015” võistluse žüriisse kuulusid esindajad Eesti ehitusala liitudest: Eesti Arhitektide Liidust – Mihkel Tüür, Eesti Betooniühingust – Johannes Pello, Eesti Ehitusettevõtjate Liidust – Indrek Peterson, Eesti Ehitusinseneride Liidust – Heiki Meos, Eesti Ehituskonsultatsiooniettevõtete Liidust – Andres Saar, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidust – Enno Rebane, Aadu Kana, žürii esimees, samuti ehitusajakirjanike esindajad – Eva Kiisler ajakirjast „Ehitaja”, Liivi Tamm ajakirjast „EhitusEST”, ning Soome arhitekt Maritta Koivisto ajakirjast „Betoni”.

This site is registered on wpml.org as a development site.